niedziela, 9 sierpnia 2020

ABC Szwecji, czyli subiektywnym okiem patrząc :) część 2 (G - J)


Druga część cyklu ABC Szwecji, czyli lista od G do J dostępna poniżej :-)
Zapraszam!


G - Godis
H - Högertrafik (Dagen H)
I - Ishotell
J - Jokkmokk



GODIS czyli krótko mówiąc czekoladki, żelki, słodycze i inne. Szwecja znajduje się w czołówce państw, którego mieszkańcy zjadają najwięcej żelków sprzedawanych luzem oraz jest też ich jednym z największych eksporterów na świecie. Dosłownie w każdym sklepie, na każdej stacji benzynowej czy w każdym kiosku można spotkać mniejsze bądź większe stojaki z żelkami - tymi w paczkach jak również Lösgodis - czyli takie, które można sobie nabrać samemu łopatką do specjalnej torby.


















Przeciętnie, każdy Szwed zjada około 18 kg rocznie tych smakołyków. Świadczy to o dużej ich popularności. Według danych statystycznych, najwięcej słodyczy jedzą osoby

pracujące w wieku od 25 do 60 lat. Kwaśne warianty są bardziej lubiane przez młode pokolenie, natomiast słodkie żelki są opcją dla starszych. 
Mnogość smaków, kształtów i form może przyprawić niekiedy o zawrót głowy. Poniżej znajduje się link, w którym zawarta jest zaledwie część wariacji na temat żelków
http://web.archive.org/web/20111125063338/http://www.menigo.se/SiteCollectionDocuments/losviktsgodis%202010%20webb.pdf :)

Najpopularniejsze marki to: Candy King - w Szwecji znany bardziej jako Karamell Kungen, Godis Prinsen. IKEA również sprzedaje żelki pod swoim znakiem towarowym. 
Smakołyki te są także nieodłącznym elementem fredagsmys - o którym pisałam wcześniej (link: http://szwecjapopolsku.blogspot.com/2014/03/mysig-rosnacy-fenomen.html)


dagenhlogo2
Högertrafik - Dagen H, dzień H

Dniem H nazywał się dzień, w którym w Szwecji zmieniono organizację ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny. Była to niedziela 3 września 1967 roku, dokładnie o godzinie 5 rano. 
Przyczynami, dla których zdecydowano się na taki krok był fakt, że u wszystkich szwedzkich sąsiadów obowiązywał ruch prawostronny oraz to, że znaczna większość Szwedów posiadała wozy importowane, które nie były przystosowane do ruchu lewostronnego. Było to powodami wielu kolizji, szczególnie przy wyprzedzaniu czy skręcaniu. 

dagen-h-oud-nieuws-4825

W 1955 roku zorganizpwano referendum gdzie Szwedzi mieli się wypowiedzieć na temat zmiany. Zdecydowana większość, bo ponad 80%, była przeciwko wprowadzeniu zmian.

Dzień H (Högertrafik) - komunikacyjna rewolucja
Plakat na sztokholmskim trolejbusie nawołujący do głosowania przeciwko zmianie na ruch prawostronny podczas referendum 16 października 1955. Fot. Zaphod / Wikimedia Commons

By jednak przekonać społeczeństwo, parlament przez 4 lata prowadził specjalny program edukacyjny, na każdym skrzyżowaniu umieszczono dodatkową sygnalizacje świetlną, odpowiednie znaki drogowe oraz dodatkowe białe linie zostaly wymalowane na drogach.
Poza tym kupiono około 1 tys. autobusów z drzwiami po prawej stronie, a 8 tys. starych dostosowano do ruchu prawostronnego, przebudowano również wszystkie przystanki.
Było ciężko ale ostatecznie zmiana ruchu zakończyła się powodzeniem.

Dzień H (Högertrafik) - komunikacyjna rewolucja


ISHOTELL czyli lodowy hotel. Niczym się zbytnio nie różni od zwykłego budynku gdyby nie fakt, że jest on zbudowany tylko i wyłącznie z lodu i śniegu. Pierwszy lodowy hotel powstał na początku 1990 roku, w miejscowości Jukkasjärvi, w północnej Szwecji.
Każdego roku, na początku grudnia, hotel jest budowany z lodowych brył ciosanych z zamarzniętej tafli na rzece Torne. Na zbudowanie takiego hotelu potrzeba 10 000 ton lodu i 30 000 ton śniegu. Lód stanowi podstawę konstrukcji a śnieg wypełnia luki i może również służyć jako element dekoracyjny. Całe przedsięwzięcie zajmuje obszar 5 500 metrów kwadratowych.
Każdego roku hotel wygląda inaczej. Znajduje się tam wiele pokoi ale tylko 20 jest specjalnie zaprojektowanych przez artystów z całego świata. Ich projekty są opracowywane przez cały rok, by pod koniec wybrać 20 projektów, które zostaną zrealizowane. 
Jest możliwość wynajęcia pokoi. Przypomina to nocleg w trochę większym igloo. Na wyposażeniu znajduje się lodowe łóżko pokryte skórami reniferów. Śmiałkowie również otrzymują specjalne śpiwory, do których można wskoczyć by w ciągu nocy nie było zbyt zimno.
Oprócz pięknych wnętrz, w hotelu znajduje się oryginalny lodowy bar, w którym serwowane są drinki w lodowych szklankach. Pierwszy lodowy hotel pod banderą wódki Absolut został otwarty w 1994 roku. Od tamtej pory utarła się oryginalna nazwa Absolut Icebar. Oprócz Jukkasjärvi, bar istnieje również w Londynie i Sztokholmie (W przeszłości Icebary można było spotkać jeszcze w Tokio i Kopenhadze). Obecnie ilość ice barów znacznie wzrosła pojawiając się w Kanadzie, Francji, Nowej Zelandii czy nawet Izraelu.
Przez cały czas utrzymuje się temperatura -5'C.
Obok hotelu budowana jest lodowa kaplica, w której, np. można wziąć ślub oraz lodowa galeria sztuki gdzie można podziwiać piękne rzeźby wykonane oczywiście z lodu. 
W miarę jak klimat się ociepla w nadejściem wiosny, hotel i wszystkie lodowe budowle topnieją. Woda z powrotem spływa do rzeki Torne, by z nadejściem zimy znowu z niej wyciągać lodowe bryły na zbudowanie całkiem nowego/innego hotelu. 
Jest to ogromna atrakcja turystyczna i ściąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.
Jukkasjärvi znajduje się tuż koło Kiruny - bardziej popularnego miasta, do którego można się dostać samolotem ze Sztokholmu, przyjechać samochodem lub pociągiem.
Od 2016 roku, dzięki nowoczesnemu systemowi zasilanemu przez energię słoneczną, 9 deluxe suites (wraz z prywatnymi saunami i łazienkami), 11 art suites, ice bar oraz lodowa galeria sztuki pozostają otwarte cały rok!
Jeśli ktoś ma ochotę przeżyć jedną z lepszych przygód w swoim życiu - zapraszam na stronę hotelu po szczegóły ---> https://www.icehotel.com/









JOKKMOKK to miejscowość w północnej Szwecji zaraz za kołem podbiegunowym. Nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego gdyby nie odbywający się tutaj każdego roku Jokkmokks marnad czyli "targowisko" w Jokkmokk. W 2021 roku odbędzie się on między 4 a 6 lutego już po raz 416! 
Jest to kolejna, jedna z większych atrakcji typowych dla tego miasta i tego regionu. Dlaczego?
Przede wszystkim jest to doskonała okazja do poznania i zobaczenia z bliska kultury i zwyczajów ludności Saami, posłuchania ich charakterystycznej ludowej muzyki i joiku (Saamskie jodłowanie), można również spróbować kulinarnych specjałów jak, np. wędzonego mięsa renifera czy rosołu z renifera, można zakupić skóry czy poroże... reniferów. Dodatkowo można zaopatrzyć się w różne produkty handmade od ciepłych wełnianych skarpet po nietuzinkową, oryginalną biżuterię. 
Jokkmokks Vintermarknad Historia • Jokkmokkguiderna
źródło:  Jokkmokkguiderna.com

Mimo iż główny targ będzie otwarty między 4 a 6 lutego, organizatorzy zorganizowali wiele atrakcji już od początku lutego. Najmłodsi (i ci trochę starsi), mogą wziąć udział w wyścigach zaprzęgów reniferów i psów, posłuchać koncertów specjalnie zorganizowanych na tą okazję, pospacerować po okolicznych galeriach i wiele innych. Oczywiście należy pamiętać by ubrać się bardzo ciepło. W lutym w Jokkmokk temperatura w ciągu dnia może spaść nawet poniżej -20'C! 

Reindeer - Jokkmokks marknad - Swedish Lapland - Picture of ...
źródło: tripadvisor.co.uk

Ale na to jest również rada. Całe przedsięwzięcie jest ulokowane w pobliżu biura turystycznego w którym można się zagrzać, uraczyć pyszną ciepłą kawą oraz zakupić drobne pamiątki i upominki. 

Warto również wspomnieć, że Jokkmokk marknad posiada długoletnią tradycję. Obecnie jest to największy zimowy festiwal w tej części Europy. Przed 1962 r. aby zareklamować festiwal rozdawano ulotki, natomiast po '62 rozprowadzać całe katalogi opisujące jego program. W 1970 roku władze miejskie za pośrednictwem biura turystycznego posiadały kontrolę nad rynkiem poprzez wydawanie pozwoleń na sprzedaż różnych produktów. Dzięki temu ilość i jakość sprzedawanych produktów zachowały swój wysoki poziom. W 1990 roku Jokkmokk odwiedziło w czasie zimowego festiwalu ponad 25 tys. turystów. Obecnie liczba ta przekracza ponad 100 tys. 

Hem » Jokkmokks marknad 2020
źródło: jokkmokksmarknad.se

Jokkmokk Winter Market 2019 - Swedish Lapland | Luleå Travel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz